Saturday, February 27, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


Adile Naşit’in Yürek Burkan Hayat Hikayesi! 2 Ölüm Haberini de Sahnede Aldı

Adile Naşit’in hayat hikayesi acılarla doludur. O tiyatro oyunlarında ve sinema filmlerinde kahkahalar saçsa da aslında içinde büyük bir acı…

By magazinout , in 80'ler , at Kasım 29, 2020

Adile Naşit’in hayat hikayesi acılarla doludur. O tiyatro oyunlarında ve sinema filmlerinde kahkahalar saçsa da aslında içinde büyük bir acı taşır. Ve Adile Naşit o kadar profesyoneldir ki hayatında aldığı iki ölüm haberine rağmen sahneye çıkmaya karar vermiştir. 1987 yılında kaybettiğimiz Adile Naşit, 1966 yılında oğlu Ahmet Keskiner‘in, 1982 yılında da eşi tiyatrocu Ziya Keskiner‘in ölüm haberini, İzmir’de turnedeyken almıştı.

Magazin Out olarak Türk Sineması’nın efsane isimlerinin bazen ilginç, bazen komik bazen de yürek burkan hikayelerini sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bugün herkesin Adile Teyze’si usta oyuncu Adile Naşit’in yürek burkan hayat hikayesini sizlere sunacağız.

Adile Naşit kardeşi Selim ve Kocası Ziya

HAYAT HİKAYESİ

Yeşilçam’ın kahkahalarıyla olduğu kadar gözyaşlarıyla da tanıdığı başarılı oyuncu Adile Naşit, 1930 yılında İstanbul’da doğmuştur. Gerçek adı Adela Özcan, babası ve ağabeyi Selim Naşit’in izinden gitmiş ve tiyatroya gönül vermiştir. Annesi Ermeni, babası Rum olan Adile Naşit, 14 yaşında tiyatroya adım attı. 1961 yılına kadar çeşitli tiyatro topluluklarında yer alan Adile Naşit, daha sonra Ziya Keskiner ve ağabeyi ile birlikte ‘Naşit Tiyatrosu’nu kurdu. Sonraları Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda yer alan Adile Naşit, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet ve Şen Sazın Bülbülleri müzikallerinde dikkat çekti.

1947 yılında ‘Yara’ filmi ile sinemaya adım atan Adile Naşit, 70’li yıllarda oynadığı filmlerle ününe ün kattı. 1976 yılındaki ‘İşte Hayat’ filmi ile ‘En iyi kadın oyuncu’ Altın Portakal’ını kazanan Naşit’i zirveye çıkaran film ise Hababam Sınıfı serileri olmuştu. Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in projelerinde daha sık gördüğümüz oyuncu iki kez evlilik yapmıştır.

1950 yılında henüz 20 yaşında tiyatrocu Ziya Keskiner ile evlenen Adile Naşit, Keskiner’in 1982 yılında vefat etmesinden sonra 1983’te Cemal İnce ile gizlice evlenmiştir.

Ziya Keskiner’den Ahmet isminde bir oğlu olan Adile Naşit, oğlunu da henüz 15 yaşındayken yaşamını yitirmiştir.

1987 yılında İstanbul’da i kalın bağırsak kanseri nedeniyle vefat eden Adile Naşit, ömrünün son zamanlarında da TRT’de ‘Uykudan Önce’ programlarını sunmuştur.

Adile Naşit ağlıyor

ACI DOLU HAYAT! ‘YAPAYALNIZ KALDIM’

Adile Naşit her ne kadar yer aldığı projelerle kahkahalarıyla bilinse de gerçek hayatında çok acı çekmiştir. Bugünkü yazımızda Adile Naşit’in eşi Ziya Keskiner’i kaybetmesini ve eşi öldükten sonraki sözlerine yer veriyoruz.

1982 yılının haberinde Ziya Keskiner’in vefatıyla ilgili şunlar yer alıyor:

32 yıl aynı yastığa baş koyduğu eşini kaybeden Adile Naşit, “Artık tek dayanağım kuzucuklarım ve seyircilerim.” dedi. Ağlamaktan gözleri şişen ünlü sanatçı, 16 yıl önce tek yavrusu Ahmet Naşit’in ölüm haberini de yine İzmir’de turnedeyken almıştı.

Adile Naşit Oğlu Ahmet Keskiner
Oğlu Ahmet’in fotoğrafını sürekli yanında taşırdı…

ACI RASTLANDI

Oyun bitti ve ‘Adile Teyze’ tam 32 yıl aynı yastığa baş koyduğu sevgili eşinin ölüm acısını yüreğinde taşıyarak İstanbul’a döndü.

Adile Teyze’nin İzmir’de iki acı anısı var. Bundan yıllar önce, 15 yaşındaki oğlu Ahmet Naşit’in ölüm haberini İzmir’de öğrenmişti. Bu kez de kocası Ziya Keskiner’in ölüm haberi ulaştı Adile Naşit’e. Eşini yitirmenin yası içinde saatlerce durmadan ağladı.

Adile Naşit Ziya Keskiner oyun

Türk beyazperdesinin ve sahnenin ünlü ve güçlü sanatçısı, genç kuşak sanatçıların ‘Biricik ablası’ ve milyonlarca çocuğun ‘Adile Teyze’si, Adile Naşit, ‘Dayanağım, eşim, babam, her şeyim” dediği eşi Ziya Keskiner’e karşı son görevini yerine getirmek üzere dün sabah saat 09.30’da İzmir’den karayolu ile İstanbul’a gitti.

Bir gece önce İzmir’deki programında 4 bin seyirciyi kendisi ağlarken güldürmesini bilen ve acı olayı “Bu, sanatçının kaderidir.” Diye karşılayan güçlü sanatçı Adile Naşit, programdan sonra kaldığı Kısmet Oteli’ne döndü.

Burada sabaha kadar uyumayan ve ağlamaktan gözleri şişen Adile Naşit, sabahleyin beraberinde menajeri Mehmet Şakşak, Sezen Aksu ve eşi Sinan Özer, Şener Şen ve Ayşen Gruda olmak üzere iki araba ile İstanbul’a hareket etti.

“Artık hayatta yapayalnız kaldım. Oğlumdan sonra biricik Ziya’m da gitti.” Diyen Adile Naşit’i kader İzmir’de ikinci kez yıktı.

Bundan 16 yıl önce 1966’da İzmir’de turnede iken biricik oğlu Ahmet Naşit’in ölüm haberini alarak yıkılan Adile Naşit, şimdi yine bu güzel şehirden, yaşamının ikinci büyük acı haberini yüreğinde hissederek ayrıldı.

Ziya Keskiner cenaze töreni

HERKES YANINDAYDI

32 yıllık hayat arkadaşı Ziya Keskiner’in son yolculuğunda Adile Naşit’in gözyaşlarına sahne ve perdenin sanatçıları ortak olmuştu. Şişli Camii’nde kılınan cenaze namazından usta sanatçının toprağa verildiği ana kadar eşi Adile Naşit ile birlikte yakınları ve binlerce tiyatro sever Keskiner’e son vazifeyi yapmaya koştu.

Adile Naşit ve Ziya Keskiner
Adile Naşit ve Ziya Keskiner’in son zamanlarından bir kare…

ADİLE TEYZE ACISINI DOSTLARIYLA PAYLAŞTI

Bu kara gününde Mürvet Sim, Esin Engin, Toto Karaca, Hadi Çaman, Eşref Kolçak, Ertem Eğilmez, Müjde Ar, Tarık Akan, Ayten, Cüneyt Gökçer, Yıldız Kenter, Şükran Güngör, Güzin-Baha çifti, Haldun Dormen, Metin Serezli yanındaydı.

Bunlar sanat çevresinden sadece birkaçıydı. Yalnız sanat çevresi değil, sanatsever kişiler de bu günde Adile Teyze’nin çevresinde buluştu. O’nu yaşamının bundan sonraki günlerinde de ‘yapayalnız’ olmadığını bakışlarıyla yansıttılar.

Adile Naşit’in hayat hikayesinden bir bölümü sizlere sunduk. Magazin Out olarak pek bilinmeyen içerikleri sizlere aktarmaya çalışmaya devam edeceğiz. Bu süreçte bize destek olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, aşağıdaki yorum bölümünden düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

Bu yazımız hoşunuza gittiyse şu ilginç habere de gözatabilirsiniz 🙂 Cüneyt Arkın, Güler Mocan’dan Olan Kızı Filiz’i kaçırmış

Son güncelleme: Aralık 2, 2020

Comments


Yorum yaz