Wednesday, January 27, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


‘Bir Başkadır’dan Çok Daha Fazlası Ferdi Özbeğen ve Hayat Hikayesi

Ferdi Özbeğen kimdir sorusu şu günlerde çok sorulmaya başlandı. Netflix’te yayınlanan ‘Bir Başkadır’ dizisiyle vefatından 7 yıl sonra tekrar gündeme…

By magazinout , in Nostalji , at Kasım 30, 2020

Ferdi Özbeğen kimdir sorusu şu günlerde çok sorulmaya başlandı. Netflix’te yayınlanan ‘Bir Başkadır’ dizisiyle vefatından 7 yıl sonra tekrar gündeme gelen Ferdi Özbeğen’in hayat hikayesini ve magazin basınına yansıyan anılarını sizler için topladık.

Ferdi Özbeğen nereli kaç yaşında

FERDİ ÖZBEĞEN KİMDİR?

Ferdi Özbeğen’in hayat hikayesi son günlerde en merak edilen konuların başında geliyor. Özbeğen’i birkaç kelimeyle anlatmak mümkün değil. Öncelikle yazımız Ferdi Özbeğen’i ‘Bir Başkadır’ dizisiyle tanımaya başlayanlar için hazırladığımızı hatırlatalım. Dizideki final müziklerinin ardından, diziyi izleyen yeni neslin Ferdi Özbeğen’i tanımadığını gördük ve Ferdi Özbeğen’in hayat hikayesini sizlere aktarmak istedik.

Ferdi Özbeğen kimdir sorusuna geçmeden önce, kendisinin vefatından kısa bir süre önce çıkan ‘Şöhret Dediğin’ kitabını da okuyabilirsiniz.

Efsane sanatçı ailesini “Babam annemin ikinci kocası, annem de babamın ikinci karısıydı” diyerek anlatmaya başlıyor ve annesinin Mısır’dan kaçıp Türkiye’ye geldiğini ve babasıyla tanıştığını söylüyor.

Ferdi Özbeğen Araba Kadınlar

Annesinin Ankaralı Katolik bir ailenin kızı olduğunu söyleyen Özbeğen, annesinin ilk evliliğinin kendisinden yaşça büyük bir adamla olduğunu ve kocasının aşırı kıskançlıkları nedeniyle İstanbul’ kaçtığını aktarıyor.

Ferdi Özbeğen babasının ise Girit’ten izmir’e göç ettiğini ve burada annesiyle tanışıp büyük bir aşk yaşamaya başladıklarını söylüyor ve “Annem gayrımüslim olduğu için ailesi ilişkilerine karşı çıkıyor ve babamı teyzesinin kızıyla alelacele evlendiriyorlar.” Diyor. Babasının 1,5 yıl evli kaldığını ve bir de oğlu olduğunu anlatan Ferdi Özbeğen, sonrasında annesi ve babasının evlendiğini söylüyor.

Ferdi Özbeğen Üzgün

Henüz 4-5 yaşlarında piyanoyla tanıştığını anlatan Ferdi Özbeğen, enstrümanla ilk tanışmasının ise Özel Türk Koleji’nde olduğunu ve akordeon çalmaya başladığını anlatıyor.

Lise dönemini biraz sorunlu geçtiğini aktaran Ferdi Özbeğen, 27 Mayıs ihtilal döneminde de sıkıntılar yaşadığını söylüyor ve İzmir Demokrat Parti’ye bağlı bir öğrenci birliğinin yöneticiliğini yaptığını söylüyor ve ihtilal döneminde evinin taşlandığı anlatıyor.

Ferdi Özbeğen şarkıları

FERDİ ÖZBEĞEN’İN HAYAT HİKAYESİ

Lise yıllarının ardından İstanbul’a gelen Ferdi Özbeğen, hayat hikayesi ile yürek burkuyor. “Filmlerdekinden daha kötü sefillikler yaşadık” diyen Özbeğen, pavyon kapılarından çok kovulduğunu anlatıyor ve o günleri hiç unutamadığını söylüyor.

Küçükken diplomat olmak istediğini söyleyen ünlü sanatçı, babasının vefatından sonra aile durumlarının bozulduğunu ve para kazanması gerektiğini söylüyor. Pavyonlarda çalıştıktan sonra bir gün kafasının atıp arkadaşıyla İstanbul’a geldiğini anlatıyor.

Ferdi Özbeğen müzikleri

Özbeğen, bir gün Hilton’un önünden geçerken içeri girer ve hayatı değişir. ‘Yarın gelin dinleyelim.”  Sözüyle mutluluktan havaya uçan Özbeğen, daha sonra farklı mekanlarda da çalışmaya başlar.

Ferdi Özbeğen ilk plağı çıktıktan sonra ise büyük bir üne sahip olur.

Hayatını rahatlıkla sürdürebilecek kadar paraya önem verdiğini söyleyen Ferdi Özbeğen, hayat görüşünü “Para çok kaliteye önem verdim.” diye anlatıyor.

Ferdi Özbeğen oynadığı filmler

FERDİ ÖZBEĞEN FİLMLERİ

Ferdi Özbeğen’in müziği çocuğu insanın satın alamayacağı bir müzikti. ‘Plaklardan elimize bir şey geçmiyordu” diyen Özbeğen, bir gün Ajda Pekkan ile Müjde Ar’ın kendisini sinema filmlerinde oynamaya ikna ettiğini anlatıyor.

Özbeğen, Müjde Ar’ın, “Bütün Anadolu sinemaya gidiyor ama senin 33’lük plağını alıp evde dinleyecek pikabı bile yok çoğunun… Hadi mızmızlanma da film çevir” ifadelerini kullandığını aktarıyor.

Türker İnanoğlu öncülüğünde sinema filmlerinde oynayan Özbeğen, Gülşen Bubikoğlu, Banu Alkan gibi yıldız isimlerle birkaç film çektiğini söylüyor ve “Gençlik heyecanıyla giriştim ama hiç pişman olmadım.” diye de ekliyor.

İlk olarak 1980 yılında ‘Tanrıya Feryat’ filmini çeken Özbeğen, 1984’te ‘Kadınca’ ve 1986’d ‘Bir Düşmeye Gör (Duygu) filmlerinde rol almıştı.

ERDİ ÖZBEĞEN’İN KİTABI

Ünlü sanatçı Ferdi Özbeğen, vefatından kısa bir süre önce hayat hikayesini anlattığı ‘Şöhret Dediğin’ kitabını yayımlamıştı. Alfa Yayınları tarafından basılan kitap, ‘Bir Başkadır’ dizisinde Ferdi Özbeğen’in şarkılarının kullanılmasının ardından tekrar gündeme geldi.

Ferdi Özbeğen Son Fotoğrafı

FERDİ ÖZBEĞEN’İN ÖLÜMÜ

2001 yılında yakalandığı prostat kanserini nedeniyle 2013 yılında hayatını kaybeden Ferdi Özbeğen, ölmeden önceki son röportajında kanserin psikolojik bir hastalık olduğuna inandığını söylemişti. Bodrum’a yerleşme nedenini de ‘Başka bir ülkedeymişim gibi rahat ediyorum, şarj oluyorum ve yaşıyorum.” diye anlatan Özbeğen, dinlenmek ve kendime zaman ayırmak zorundayım ifadelerini kullanmıştı.

Ferdi Özbeğen’i Bir Başkadır dizisiyle tanıyanlar için hazırladığımız yazının sonuna geldi. Ferdi Özbeğen kimdir diyenler için ünlü sanatçının hayat hikayelerini ve anılarını bir araya getirdik. Yazımızı beğendiyseniz bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın. Aşağıdaki yorum bölümünden de düşüncelerinizi, önerilerinizi ve şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

Son güncelleme: Aralık 2, 2020

Comments


Yorum yaz