Wednesday, January 27, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


Cüneyt Arkın ve İlker İnanoğlu’nun İtalya’da Çektiği Türk Kovboy Filmi – 1973

Cüneyt Arkın ve İlker İnanoğlu‘nun oynadığı film hangisi diye bir soru sorulsa iyi bir Yeşilçam hayranının vereceği cevap tabii ki…

By magazinout , in Yeşilçam , at Aralık 16, 2020

Cüneyt Arkın ve İlker İnanoğlu‘nun oynadığı film hangisi diye bir soru sorulsa iyi bir Yeşilçam hayranının vereceği cevap tabii ki ‘Yumurcak’ olaraktır. Peki Yumurcak seri filminin bir tanesinin İtalya’da, İtalyan bir yönetmen tarafından çekildiğini ve bu ikiliye Fransız bir aktristin eşlik ettiğini biliyor muydunuz?

İtalya'da çekilen Türk filmi
İtalya’da çekilen Türk filmi: Yumurcak Küçük Kovboy – 1973

İTALYA’DA ÇEKİLEN TÜRK KOVBOY FİLMİ: YUMURCAK KÜÇÜK KOVBOY

Türk Sineması 70’lerde büyük bir çıkış yapmıştı. Farklı yeteneklere sahip oyuncular çıkaran Yeşilçam’da küçük oyuncu olarak da ‘Yumurcak’ yani İlker İnanoğlu boy göstermeye başlamıştı. Annesi ünlü aktrist Filiz Akın, babası ise ünlü film yapımcısı Türker İnanoğlu olunca, minik İlker İnanoğlu’nun da başrollerde yer alması hiç de zor olmadı.

Pascale Petit'in oynadığı Türk filmi
İlker İnanoğlu ve Pascale Petit

İlk olarak 1969’da, İlker İnanoğlu henüz 4 yaşındayken serinin ilk filmi çekilmişti. Film seyirciler tarafından beğenildikten sonra ise devam filmleri art arda geldi. 1970’de Yumurcak Köprüaltı Çocuğu, 1971’de Yumurcağın Tatlı Rüyaları, 1972’de Yumurcak Küçük Şahit çekildi.

Magazin Out’a da konu olan Yumurcak filminin 5. filmi ‘Yumurcak Küçük Kovboy‘ ise 1973 yılında vizyona girdi. Cüneyt Arkın gibi usta bir oyuncuyla oynayan İlker İnanoğlu, daha sonra ise 1974’te Yumurcak/Veda ve son olarak 1975’te Yumurcak Belalı Tatil filmlerinde yer aldı.

1973 yılında vizyona giren ‘Yumurcak Küçük Kovboy‘ filmi İtalya’da, İtalyan yönetmen Guido Zurli tarafından çekilmişti. Filmde İlker İnanoğlu, Cüneyt Arkın, Erol Taş gibi oyunculara efsane Fransız oyuncu Pascale Petit de eşlik etmişti.

Pascale Petit Türkiye
Pascale Petit, ‘Yumurcak Küçük Kovboy’ filminde – 1973

1973’te yayımlanan haberde Cüneyt Arkın ve İlker İnanoğlu’nun İtalya’da çekilen Türk filmi için şu yazı kaleme alınmış:

“Başrollerini Cüneyt Arkın, minik Fransız yıldızı Pascale Petit, ‘Spagetti Western’lerin değişmez kadını Evelyn Stewart, kötü adam Erol Taş, gaddar kovboy Alan Steel ve Yumurcak İlker İnanoğlu’nun paylaştıkları ‘Yumurcak Küçük Kovboy’ (Canavar) adlı filmin İtalya’da çekimi bitti.

Yönetmenliğini ünlü İtalyan rejisör Guido Zurli’nin yaptığı filmde başrolü oynayan Cüneyt Arkın’a İtalyan filmleri teklif üzerine teklif yağdırdılar. Filmdeki başarısından dolayı bütün dikkatleri üzerine toplayan Cüneyt Arkın’a İtalyanlar ‘Doğunun en hızlı silah çeken kovboyu’ adını taktılar.

Cüneyt Arkın İlker İnanoğlu İtalya
İlker İnanoğlu ve Cüneyt Arkın

İtalyan filmcileri, filmde her türlü hareketi büyük bir kolaylıkla yapabilen Cüneyt Arkın’ı çok beğendiler. Çok seri silah çekebilen Türk aktörü için ‘Üstün meziyetleri bir arada toplamış, film çevirmek çok rahat.’ dediler.”

Magazin Out olarak Yeşilçam’ın hiç bilinmeyen içeriklerine yer vermeye devam edeceğiz. Gazete arşivlerinde unutulan eski haberler ve nostaljik içerikler için bizi desteklemeyi unutmayın. Bu içerik hoşunuza gittiyse Sevda Karaca’nın konu alındığı 1978 yılının ‘En İyi Vücut Bende… 3 Ay Sonra Herkes Korksun Benden‘ başlıklı haberimiz ya da Yeşilçam’daki vurulma sahneleri nasıl yapılıyordu yazımız da ilginizi çekebilir.

Son güncelleme: Aralık 16, 2020

Comments


Yorum yaz