Monday, January 25, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


Hem neşeli hem hüzünlü Kibariye’nin çalkantılı hayatı

Kibariye ismi Türkiye’de sadece bir kişi akıllara getirecek kadar özel bir isim. Asıl adı Bahriye Tokmak olan ses sanatçısı Kibariye,…

By magazinout , in Nostalji , at Aralık 1, 2020

Kibariye ismi Türkiye’de sadece bir kişi akıllara getirecek kadar özel bir isim. Asıl adı Bahriye Tokmak olan ses sanatçısı Kibariye, 1980’li yıllardan beri hayatımızda. Peki kendisini ne kadar tanıyoruz? İşte Kibariye’nin hayat hikayesi

Kibariye’nin hayat hikayesiyle ilgili bu kapsamlı yazıyı Türkiye’de ilk kez Magazin Out’ta okuyacaksınız. Lütfen yazı sonuna kadar okumayı ihmal etmeyin 🙂

Kibariye , annesi Makbule Tokmak,babası Doğan Tokmak ve kardeşlari Bülent , Sonat , Serpil
Kibariye , annesi Makbule Tokmak,babası Doğan Tokmak ve kardeşlari Bülent , Sonat , Serpil

KİBARİYE’NİN HAYATI

10 Ağustos 1960’da Manisa’nın Kapaklı köyünde doğan Kibariye, Roman  kökenlidir. Kibariye’nin çalkantılı hayatı daha çocukken başlamış. Doğduğunda anne ve babası yeni evlenmiş olan Kibariye, çocukluğunu 8 kardeşiyle birlikte geçirdi. Geçim sıkıntısı nedeniyle okula gidemeyen Kibariye, gençlik yıllarında ilk olarak Akhisar’da bir gazinoda çıktı. Gazinodaki hayatını daha ileri götürmek isteyen Kibariye, altın çağını yaşayan İzmir Fuar’ında da şansını denediğinde sene 1974’tü. Fakat gazino sahipleri kendisini dinlemeden fiziğine yorum yapınca, Türkiye’nin Kibariye’yi tanıması da biraz gecikti.

Kibariye'yi keşfeden kişi Turgut Akyüz

80’li yılarda İzmir’de sahnelere çıkan Kibariye, Turgut Akyüz’ün dikkatini çekti. Akyüz, Kibariye’nin Stardust gazinosuna çıkmasını sağlar ve böylece Kibariye’nin hayatı da olumlu anlamda değişmeye başlar. 1979 yılında taksi şöfürü Tunay Ürek ile evlenir, çalkantılı evliliği boşanmayla sonuçlanır. Davranışı, sesi ve yorumlarıyla tüm medyanın dikkatini çeken Kibariye, 1981 yılında TRT’ye çıkar, 1982’de ise ilk sinema filminde oynar. ‘Kim Bilir’ şarkısıyla yeri göğü inleten Kibariye, 90’lı yıllara kadar kendisini geliştirerek büyümeye devam eder. Kibariye, ikinci evliliğini ise Ali Küçükbalçık ile yapar ve bu evlilikten Birgül adında bir kızı olur.

kibariye evlilik

KİBARİYE’NİN İLGİNÇ HAYAT HİKAYESİ

Kibariye TRT’de çıkan ilk arabeskçi kadın olarak dikkat çeker. ‘Bu ülkede kabul gören ilk Roman’ım’ diyen Kibariye, Türk insanının kendisini sahiplendiğini ve bağrına bastığını söyler.

 • 8 çocuklu bir ailenin çocuğu olduğu için çocuk yaşlarda çalışmaya başladı.
 • Annesiyle birlikte kahvehaneleri dolaşarak darbuka eşliğinde oynayıp insanları eğlendirdi.
 • İzmir’e taşındıktan sonra düğünlerde şarkı söyleyerek geçimini sağlamaya çalıştı.
 • 1975 yılında, henüz 15 yaşındayken, arkadaşı Mucize aracılığıyla gazinoya çıkmaya başlar. Gazinoda ‘kendi çirkin sesi güzel’ diye anons edilmeye başlar.
 • ‘Allah isteseydi beni böyle yaratmazdı’ düşüncesiyle hiçbir zaman estetik yaptırmaz. ‘Ömrümce ekmek yiyeceğim bu gırtlaktan. Ancak bir kaza geçirirsem estetik olurum.’ der.
 • Pavyona giderken tanıştığı taksici Tünay ile mahallede adı çıkar. Tünay’a ‘Abi artık adımız çıktı. Sen beni taşıma’ dediği anda Tünay’ın kendisini kenara çekip, ‘artizler gibi’ öptüğünü söyler.
 • 1979 yılında Tünay ile evlense de pavyonda çalışmaya devam eder.
 • 1980’de İzmir Fuarı’nda herkesin dikkatini çeker. Turgut Akyüz onu İstanbul’a götürür. Kibariye, yıllar sonra yaptığı açıklamada ‘Gazinoda sudan çıkmış balık gibi hissettim kendimi. Sosyeteye alışamadım. Meşhur olmak beni çok korkuttu.’ Der.
 • Gönül Akkor ve Müzeyyen Senar, Kibariye’ye destek olur, sahne kıyafetleri verirler. ‘Parfümün ne demek olduğunu bilmezdim. İzmir Geceleri diye bir kolonya kullanırdım. Charlie diye meşhur bir parfüm vardı. Gönül Akkor bana onu hediye etti.’ der.
Kibariye sokaklarda şarkı söylerken

KİBARİYE’NİN ÜNLÜ OLDUĞU GECE

 • Kibariye 1981 yılında TRT’den gelen teklifle şaşkına döndü. ‘Kimbilir’ şarkısını söylediği gece tüm Türkiye onu öğrenmiştir.
 • 90’lı yıllara kadar 21 kaset doldurur. 90’lı yıllarda özel televizyonların kurulmasıyla birlikte televizyonda program yapmaya başlar.  ‘Eğlen Coş İşte Kiboş’ en ünlü programıdır.

‘Hem şarkıcı hem evimin kadını oldum’ diyen Kibariye, çocuk istediği bir dönemde kocası tarafından aldatıldığını öğrenir. Kocasının kendisini aldattığını da televizyondan öğrenir ve şöyle anlatır:

“İzmir’de annemlerdeydim. Televizyonda alt yazı geçti. Benim okumam yazmam olmadığı için kardeşlerim okudu. ‘Kibariye’yi kocası aldatıyor.’ Yazıyormuş. O an şok geçirdim. Gazetede resimleri görünce bir baktım, kadını tanıyorum. Benim rahmetli olan plakçımın sevgilisiydi. Belkıs Akkale’nin eski gelini Elmas. Kocamı hiç tanımamışım, yazıklar olsun ona. Şimdi iyi tanıdım. Hakkım helal olmasın.”

KİBARİYE’NİN ANNESİ MAKBULE HANIM VE ‘ŞOFEEER’ İSYANI!

Tünay ile boşandıktan sonra çok zor günler onu bekler. Parasız kalır. Prestij müzik ile sorunlar yaşar.

20 yıllık eşinden ayrıldıktan sonra kendisinden 19 yaş küçük Mehmet Ali Küçükbalçık ile ilişki yaşamaya başlar. Kibariye 38, Küçükbalçık ise 19 yaşındadır. Tam da bu dönemde Kibariye’nin annesi televizyonlara çıkar ve herkesin yıllardır unutamadığı, Levent Kırca-Oya Başar ikilisinin bile skeçlerini yaptığı o meşhur ‘Şofeeeer’ haykırışları duyulur. Makbule Hanım, Kibariye’yi evlatlıktan reddeder.

Kibariye'nin ikinci evliliğini Ali Küçükbalçık ile yapar (1999)

1999 yılında Mehmet Ali Küçükbalçık ile evlenir, hamile kalır, çocuğu olur. Eşiyle mutlu bir evliliği olur. Eşi kendisine okuma-yazmayı öğretir.

kibariye sinema filmi

Kibariye 80’li yıllar ile birlikte Türkiye’nin tanıdığı isim haline gelir. Gazinolarda çıkar sinema film teklifleri de gelmeye başlar.

1981 yılından bir haber: Kibariye ilk filminden yarım milyon aldı

Son günlerin adından en çok sözü edilen sanatçılarından ve yılbaşı özel programının sürprizi Kibariye, ilk filminden Türkan Şoray ile eşit miktarda para aldı. Çekimine başlanan ‘Ölürsem Kabrime Gelme’ adlı filmde başrolü Fikret Hakan ile paylaşan ve 500 bin lira ücret alan Kibariye, tuvaletçi kör bir kadını canlandırıyor.

Filmin tanıtma kokteyline davetlilere darbuka çalarak, şarkılar söyleyen Kibariye, arabesk türü şarkılarla büyük ilgi topladı. Kokteylde Fikret Hakan, eşref kolçak ve eşi, Hulusi Kentmen de yer aldı.

Son güncelleme: Aralık 2, 2020

Comments


Yorum yaz