Monday, January 25, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


Kapıcılar Kralı’nın Kızıl Saçlı Güzeli: Sevda Ferdağ (1972)

Sevda Ferdağ kimdir diye sorsak muhtemelen tanımazsınız. Fakat Kapıcılar Kralı’nda Kapıcı Seyit’i baştan çıkaran güzel dediğimizde şıp diye aklınıza gelecektir….

By magazinout , in 70'ler , at Aralık 3, 2020

Sevda Ferdağ kimdir diye sorsak muhtemelen tanımazsınız. Fakat Kapıcılar Kralı’nda Kapıcı Seyit’i baştan çıkaran güzel dediğimizde şıp diye aklınıza gelecektir. Sevda Ferdağ’ın son hali günümüzde merak konusu olsa da biz önceliğimizi nostaljiden yana kullanıyoruz ve Sevda Ferdağ’ın hayatından bir bölümü sizlere aktarıyoruz.

Magazin Out olarak eski haberlere ve nostaljik içeriklere yer vermeye devam edeceğiz. Bu konuda bizi desteklemek için sosyal medya platformlarımızdan bizleri takip edebilir, yorum bölümünden de düşüncelerinizi, isteklerinizi ve şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

Sevda Ferdağ Filmleri

SEVDA FERDAĞ’IN HAYATI

Gerçek adı Lütfiye Dumrul olan Sevda Ferdağ, 1942 Edremit doğumludur. 1958’da sinemaya ‘O Günden Sonra’ filmiyle giriş yapan güzel oyuncu, bu filmin başarısız olmasından sonra Almanya’ya yerleşir.

21 yaşında çevirdiği Azrailin Habercisi filmiyle dikkatleri üzerine çeken güzel oyuncu, sonraki 3 yılda 50’den fazla filmde rol alır.

Oynadığı film sayısı her ne kadar inanılmaz görünse de beklenen star patlamasını bir türlü yapamaz. Yıldız isimlerle aynı sahneyi paylaşan Sevda Ferdağ’ın oynadığı filmler arasında Kapıcılar Kralı’nın ayrı bir yeri bulunuyor.

Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı Kapıcılar Kralı filminde Kapıcı Seyit’i baştan çıkaran güzel kadın olarak tanıdığımız Sevda Ferdağ, her ne kadar yan karakteri de canlandırsa oynadığı oyunculuk takdir edilmişti.

Sevda Ferdag Haberleri

SEVDA FERDAĞ’IN MÜZİK HAYATI

İşte o Sevda Ferdağ, 60 yılların sonlarına doğru radikal bir karar alarak sinemadan sahne hayatını seçmiş. Sinemada tutunamayan kadınların ikinci bir yolu olarak görülen sahne hayatında ilk yılını tamamladıktan sonra Sevda Ferdağ’ın assolistliği hakkında gazetelerde de haberler çıkmaya başlamış.

Ankara’da assolistlik yapan Sevda Ferdağ, 1972 yılını siyah elbiselerle geçireceğini, repertuvarını ve ekibini güçlendirmesi gerektiğinden bahsetmiş.

Sevda Ferdağ, her ne kadar sahne hayatını seçmiş olsa da sinemadan kopamamış. Aynı yıllarda çok sayıda sinema filmi çeviren Ferdağ’ günümüzde hâlâ Kapıcılar Kralı filmindeki Mahir’in sevgilisi rolüyle hatırlanıyor.

Sevda Ferdağ’ın o dönem 34 yaşında olduğu bilgisini de dipnot olarak ekleyelim 🙂

Kapıcılar Kralı – 1976

İşte o dönemden nostaljik bir haber…

Sevda Ferdağ, önümüzdeki kış sezonunda sadece siyah renk sahne kostümleri giyecek.

Sinemadan sahneye geçtikten tam bir yıl sonra assolistliğe yükselen Sevda Ferdağ, önümüzdeki kış sezonu için bazı yenilikler düşünüyor. Önce Avrupa’dan yeni bir ses tesisatı getirecek sonra da sadece siyahlardan kurulu kostümler giyecek. Tabii bu arada repertuarını da yenileyecek.

İlk defa Ankara’da assolist olarak sahneye çıkan Sevda Ferdağ, birçok gerçekleri fark etmiş. Ast sanatçıların 12 yerine 24 saz eşliğinde sonuna kadar açılmış volümle şarkı söylemesini büyük imtiyaz olduğunu söyleyen Sevda Ferdağ, şimdi bende mikrofonu dizimin üstüne koyup şarkı söylüyorum. Assolist olmak o kadar zor bir şey değil. Çoğunun benden fazla bir sesi yok iddiasında… Fakat yine de İstanbul’da aststolist olmak istemiyormuş.

Sevda Ferdağ Son Hali
Sevda Ferdağ Son Hali

SEVDA FERDAĞ SON HALİ

1942 doğumlu başarılı oyuncu-şarkıcı Sevda Ferdağ, şuan 78 yaşında.

Hayranlarının kendisini son haliyle hatırlamasını istemediğini söyleyen güzel oyuncu, “Ben hep dik yürüyüşüyle hafızalara kazınan Sevda Ferdağ olarak kalmak istiyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Son güncelleme: Aralık 3, 2020

Comments


Yorum yaz