Monday, January 25, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


Londra’da ‘öldürülen’ Yeşilçam’ın sarışın güzeli – Filiz Akın

Filiz Akın denilince günümüz insanları onun estetik ameliyatını ya da Türker İnanoğlu’ndan neden boşandığını daha çok merak ediyor. Filiz Akın’ın…

By magazinout , in Yeşilçam , at Kasım 17, 2020

Filiz Akın denilince günümüz insanları onun estetik ameliyatını ya da Türker İnanoğlu’ndan neden boşandığını daha çok merak ediyor. Filiz Akın’ın öyle anıları var ki saymak bitmez. Özellikle de Filiz Akın’ın Londra’da öldüğü haberleri… Bu başlığımızda yer alan ürkütücü bir o kadar da komik yazıya da yer veriyoruz. Öncesinde de Filiz Akın’ı ve Yeşilçam’daki yerinden bahsedelim….

Filiz Akın gençlik değişimi

FİLİZ AKIN’IN HAYATI

Filiz Akın kimdir diye sorulduğunda verilecek cevap o kadar çok ki… Türk Sineması’nda sayısız filmde rol alan ünlü oyuncu, 2 Ocak 1943’te Ankara’da dünyaya geldi. Asıl adı Suna Akın’dır. Anne tarafından Çerkes, baba tarafından ise Arnavut olan Filiz Akın, 3 yaşına kadar hakim babasının görev yaptığı Beypazarı’nda yaşadı. 7 yaşındayken anne ve babası ayrılan Filiz Akın, Türk Sineması’nın kolejli aktristlerindendir.

Ankara Koleji’nde burslu ve yatılı okuyan Filiz Akın, öğrencilik döneminde yaptığı taklitlerle dikkat çekiyordu. Liseyi bitirdikten ABD’li bir seyahat firmasında çalışan Filiz Akın, bu süreçte İngilizce, Fransızca ve İtalyanca’sını geliştirdi.

Cüneyt Arkın ve Filiz Akın 'Oyun Bitti' filminden bir kare.... (1971)
Cüneyt Arkın ve Filiz Akın ‘Oyun Bitti’ filminden bir kare…. (1971)

FİLİZ AKIN’IN YEŞİLÇAM’A GİRİŞİ

Filiz Akın’ın Yeşilçam’daki ilk filmi 1962 yılında Göksel Arsoy ile başrolünü oynadığı ‘Akasyalar Açarken’ oldu. 1972 yılına kadar 100’den fazla filmde oynadı.

Çalıştığı yıllarda bir süre de Arkeoloji eğitimi alan Filiz Akın, arkadaşının annesinin ısrarlarına daha fazla dayanamadı ve 1962 yılında, henüz 19 yaşındayken, ‘Artist’ dergisinin düzenlediği güzellik yarışmasına katıldı. Güzelliğiyle rakiplerinden sıyrılan Filiz Akın, yarışmada 1. Oldu olmasına fakat kendisine ‘Akasyalar Açarken’ filminde oynaması koşuluyla ödülünü kazanabileceği söylendi. Bu ilginç teklifi ünlü yönetmen Memduh Ün’ün ısrarları üzerine kabul eden Filiz Akın, hayatına da Ankara’da devam etme kararı almış oldu.

Türk Sineması’nın en önemli kadın oyuncuları arasında gösterilen Filiz Akın, kariyerinde 116 filmde rol aldı.

Filiz Akın şarkı söylüyor... (1975)

FİLİZ AKIN’IN ÖZEL HAYATI

Filiz Akın’ın özel hayatı her zaman merak konusu olmuştur. Filiz Akın, henüz 21 yaşındayken ünlü yönetmen Türker İnanoğlu ile evlendi. Aynı yıl oğlu İlker İnanoğlu’nu kucağına alan Filiz Akın, 1974 yılında Türker İnanoğlu’ndan ayrıldı. Türker İnanoğlu ise aynı yıl Gülşen Bubikoğlu ile evlendi. Ayrılıktan 3 yıl sonra TRT’de Podyum Show programını sundu, Haldun Dormen ile 1949’da ‘Bir Ayrılık’ isimli tiyatro oyununda yer aldı. 1979’da ise İzmir Fuar’ında assolist olarak sahne aldı.

1982 yılında Leon Bubi Rubinstein ile evlenen ve 1993 yılında ayrılan Filiz Akın, 11 yıl Fransa’nın başkenti Paris’te yaşadı. Akın, 1994 yılında MİT müsteşarı Sönmez Köksal ile evlendi.

Filiz Akın ve Ömercik (Ömer Dönmez) -

FİLİZ AKIN’IN YERİ VE ÖNEMİ

Filiz Akın’ın sadece bir güzellikten ibaret olmadığını anlamak için yukarıda sıraladığımız maddeler bile yeterli aslında. Sinemayı bıraktıktan sonra çalkantılı sayılabilecek bir özel hayata sahip olsa da, ünlü ismin özel hayatında 40’lı yaşlarından itibaren bir tertip ve düzen görüyoruz.

2002 yılında nazofarenks kanserine yakalanan Filiz Akın, ABD’de tedavi olarak bu hastalığı yenmeyi başardı. Sağlığına kavuştuktan sonra kansere karşı destek olmak için savaştı ve Türkiye Meme Vakfı ile birlikte ‘Sarı bilezik’ kampanyasını başlattı. Bir dönem büyük ses getiren bu kampanya 1 milyondan fazla satış başarısı kazandı.

Oyunculuğu bıraktıktan sonra sosyal projelerde sıkça yer alan Filiz Akın, 2000’li yıllar ile birlikte de televizyon programları sundu.

Günümüzde 77 yaşında olan Filiz Akın, zaman zaman gazete ve televizyonlara konuk olarak unutulmaz anılarını hayranlarıyla paylaşıyor. Biz de MagazinOut olarak Filiz Akın’ın unutamadığı ve birçok hayranının bile bilmediği bu hatıraları sizlere derleyip sunuyoruz.

Filiz Akın 1969 Londra Ölümü
‘Filiz Akın Öldü’ haberleri ortalığı karıştırdı. Altın Koza’da Filiz Akın için saygı duruşunda bulunulurken, 2 gazete de ‘Filiz Akın vefat’ etti haberini yayımladı.

ORTALIĞI KARIŞTIRAN HABER: FİLİZ AKIN LONDRA’DA ÖLDÜ, TÜM TÜRKİYE YASTA

Başlıktaki konumuza nihayet gelebildik. Evet yanlış duymadınız… 1969 yılında Bir tedavi kapsamında oyuncu Necdet Tosun ile birlikte Londra’ya giden Filiz Akın, bir dedikodunun kurbanı olmuştu… Öyle ki o dönemin iki yerel gazetesi Hür Anadolu ve Adana Vatandaş, Filiz Akın’ın öldüğünü okuyucularına duyurmuş, Altın Koza Film Festivali’nde de Filiz Akın’ın anısına saygı duruşunda bulunulmuştu.

filiz akin necdet tosun 1969
Filiz Akın ve ‘ikinci babam’ olarak nitelendirdiği Necdet Tosun Londra’da… (1969)
Filiz Akın vefat etti haberleri...

Filiz Akın 4 Mayıs 1969’da karaciğer bozukluğu, apandisit, gastrit, bağırsak sarkması, alerji, aşırı derece kansızlık, burun arkası nezlesi, bademcik, diş kökünde apse, ense kökünde şişlik, mide sancısı, sırt ağrısı, halsizlik ve ek olarak ufak tefek rahatsızlıklar nedeniyle tedavi olmak için İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitmişti.
Türkiye’de 10 gün hastanede kalan, 5 gün de evinde dinlenen Filiz Akın bu rahatsızlıklara çözüm bulamayınca ‘İkinci babası’ olarak adlandırdığı Necdet Tosun ile birlikte İngiltere’nin yolunu tutmuştu.

Londra’da 15 gün kadar kalacağını söyleyen Filiz Akın, ‘Ne kadar doktor varsa kapısını çalacağım. Tepemden ayak uçlarıma kadar ceviz büyüklüğündeki kırmızı kabarcıklar beni oldukça endişelendiriyor. Bu kabarcıklar gelip geçici ama öyle kaşındırıyor ki aklımı kaçıracak gibi oluyorum. Hastalığımla ilgili olarak onun bunun söyledikleri de moralimde büyük bir çöküntü yarattı. Herkes ayrı telde çaldı durdu.’ İfadelerini kullanmıştı.

filiz akin hastalik
Filiz Akın, hastalığı sürecince oluşan lekeleri gazeteciye gösteriyor…

Akın’ın bu İngiltere yolculuğu öncesinde çekimleri devam eden ‘Hırsız Kız’ filmini yarıda bırakmak zorunda kalmıştı. Eşi Türker İnanoğlu’nun da bu nedenle maddi zarara uğradığını söyleyen Filiz Akın, ‘Türker’in işleri çok olduğundan İstanbul’da kalması gerekiyor. Necdet Tosun’u ikinci babam olarak kabul ederim. Hem başımda bir erkek bulunur hem de bana moral verir gerekçesiyle Necdet Tosun’u yanımda götürmeyi uygun gördüm. Kendisi çok hassas ve manevi yönden değerli bir insandır. Yolculuk sürecince bana çok yardımcı olacağına inanıyorum.’ demişti.

Filiz Akın, Türkiye’ye döndükten sonra ölüm haberleri ve hastalık soruları nedeniyle zor günler geçirir. 25 Mayıs 1969 yılında ise gazetecilere şu açıklamayı yapar:

Bitsin artık bu söylentiler. Yolda kim görse ‘Hastalığın ağır mı’ diye soruyor bana. Hiçbir şeyim yok. Bakın sapasağlamım. Yazın da öğrensinler beni sevenler. Onların acı çekmelerini istemem. Yazın: ÖLMEDİM.

Elimde Londra’nın ünlü klinik ve doktorlarının verdiği raporlar var. Tepeden tırnağa kadar kontrol ettiler. Tek bir şey yok. Son olarak Kraliçe Elizabeth’in doktorlarından Prof. Hogg’a muayene oldum. Vücudumdaki kaşıntı ve kızarıklar basit bir alerji olarak nitelendirdi. Türker’le birlikte Londra’dan önce Paris’e sonra da Roma’ya geçtik. Sevincimizi paylaşıyorduk. Meğer o sıralarda hayranların benim için ağlıyorlarmış.

Milliyet – 25 Mayıs 1969

Son güncelleme: Kasım 18, 2020

Comments


Yorum yaz