Wednesday, January 27, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


Tarık Akan ile Yasemin Erkut’un Boşanma Hikayesi

Tarık Akan hiç tartışmasız Türkiye’nin gelmiş geçmiş en yakışıklı aktörü olarak dikkat çekiyor. 70’lerle birlikte zirveye çıkan, ve gişe rekorları…

By magazinout , in 80'ler , at Kasım 29, 2020

Tarık Akan hiç tartışmasız Türkiye’nin gelmiş geçmiş en yakışıklı aktörü olarak dikkat çekiyor. 70’lerle birlikte zirveye çıkan, ve gişe rekorları kıran sinema filmlerine imza atan Tarık Akan’ın kariyerindeki bu başarısını ne yazık ki özel hayatında sürdürememiş.

Yasemin Erkut (Yasemin Üregül) ile 1986 yılında evlenen Tarık Akan, bu evlilikten Barış Zeki ile ikiz çocukları Yaşar Özgür ve Özlem doğmuştur. Evlendikten sadece 3 yıl sonra ayrılan Tarık Akan-Yasemin Erkut çiftinin boşanma hikayesi ise günümüzde merak konusu olmuştur.

Magazin Out olarak eski magazin haberlerine verdiğimiz önem nedeniyle, Tarık Akan-Yasemin Erkut ilişkisini bu yazımızda ele almaya çalıştık. Tarık Akan’ın neden Yasemin Erkut ile ayrıldığını tarafların ağzından sizlere aktarıyoruz.

TARIK AKAN NEDEN BOŞANDI?

Boşanmalarından kısa bir süre önce gazeteye röportaj veren Yasemin Erkut, Tarık Akan’la eski ilişkisini ve yaşadıklarını anlatmış. O dönem çocukları ve kendisi için istediği tazminatla haberlere konu olan Yasemin Erkut, bunun nedenini detaylıca anlatmış.

Tarık Akan Yasemin Üregül
Tarık Akan’ın mahkemelik olduğu eşi Yasemin Üregül, çocukları Özgür, Özlem ve Barış’ın sorumluluğunu üstlenmekten korkmadığını çünkü onlara duyduğu sevginin her şeyin önüne geçtiğini söylüyor. Annesinin evinde yaşamını sürdüren genç anne ve çocukları, kendi yuvalarının özlemi içinde…

TARIK AKAN VE YASEMİN ÜREGÜL NEDEN BOŞANDI?

Tarık Akan’la boşanma davaları süren ve mahkeme tarafından 3 yavrusunun velayetini kendisine verilen Yasemin Üregül, tüm korkuları üzerinden atmanın huzuru içinde…

“Çocuklarımın her zaman hem annesi hem babası oldum. Şimdi hiç olmazsa Tarık ne zaman gelip Barış’ı alacak diye düşünmeyeceğim.” Diyen Yasemin Hanım, en çok yavrularının psikolojik olarak yıpranmayacaklarına seviniyor.

Tarık Akan oğlu Barış Üregül
Tarık Akan, oğlu Barış Üregül ile…

TARIK AKAN’DAN İSTENEN TAZMİNAT

Tarık Akan, ilk raunttan yenik çıktı. Cezayir’de ‘Leyla ile Mecnun’u çeviren aktörden, her çocuğu için iki milyon, eşi hesabına aylık 300 milyon TL nafaka isteniyor. Buna bir de 100 milyonluk tazminat ekleniyor.

Eğer taraflar arasında bir anlaşmazlık olmazsa, 21 Şubat’ta aktör Tarık Akan’dan resmen boşanacak olan Yasemin Üregül, “Ona duyduğum büyük aşk bitti. Arık Tarık’ı sevmiyorum.” diyor, 8,5 aylık kızı Özlem’i okşarken…

“O büyük aşk nasıl bitti anlamıyorum ama bitti işte. Tarık şu minicik kızının saçını okşamadı bir kez. Yanağını öpmedi. Kızım tanımadı babasının sıcak kokusunu” diye de sürdürüyor daha sonra.

Evet bundan tam 10 yıl önce Tarık Akan’ı ilk kez gördüğünde nasıl heyecanlandığını anlatırken, o günleri bir kez daha yaşıyor gibi Yasemin…

Boğaziçi Üniversitesi’nin birinci sınıf öğrencisi Yasemin, ünlü aktörle bazen bir kokteylde, bazen bir kafede sık sık karşılaşmalarının nedeninin tesadüf olmadığını çok sonra anlıyor. Arkadaşlıkları kısa bir süre sonra aşka dönüşüyor. Ancak bu güzel rüya sürerken genç kız bir yandan da binlerce kadının gönlünde taht kuran bir erkekle beraber olmanın kuşkusunu yaşıyordu. Ama hiçbir şey de ona duyduğu sevginin büyümesini engelleyemeyecekti.

“O zamanlar o kadar sıcak ve yakındı ki… Her filmde başrolü paylaştığı kadınlarla aşk yaşadığı söylenen Tarık ile hiç ilgisi yoktu. Cana yakın, sadık, sarıp sarmalayan, koruyan bir erkekti…”

Tarık Akan’ın her filmle artan şöhreti, aşıkların evlenmesini engellemiş. Evlilik olayını Tarık’ın sanat yaşamını gölgelememesi için erteleyip durmuşlar. Ancak sonra Yasemin’e göre birlikte istekleri Tarık’a göre Yasemin’in emrivaki yapmasıyla, Barış Zeki, annesinin karnında büyümeye başlamış.

Ve 7 yıl son 1986’nın Ağustos ayında, Yasemin sevdiği erkeğin soyadını alıvermiş. Sonra da daha sonra annesiyle mi babasıyla mı yaşayacağı problem olan bebekleri dünyaya gelmiş.

Buraya kadar her şey yolunda ancak 1956 Münih doğumlu Yasemin, “Senaryonun bundan sonrası acıklı…” diyor.

Tarık Akan'ın çocukları

“ÇOCUKLARIN BİBERONUNU HAZIRLAYAYIM”

Yasemin acıklı bölüme geçmeden önce Özlem ile Özgür’ün biberonlarını hazırlıyor. Sürekli ayaklarına dolaşan ikizlerini incitmemeye çalışarak bakıcısına veriyor ve sonra anlatmasını sürdürüyor:

“Tarık evlendikten sonra bambaşka biri oldu. İçki ve kumar tutkusu evliliğimizin sonunu hazırlamaya başladı. Yaptığı röportajlarda evlilik kurumuna büyük saygısı olduğunu söylediği halde, kendi evliliği ciddiye almıyordu. Balerin ile olan aşkını öğrendiğimde ise ikizler karnımda büyümeye başlamıştı. Tarık’ın tüm ısrarlarına karşın onları aldırmadım. Ve yine de pişman değilim. Başka kadınlarla ilişkisi olması her seven kadın gibi beni de yaraladı.

Çapkınlıklarını sorun etmediğimi söylüyor. Hangi kadın etmez ki? İşte o andan itibaren rüya sona erdi ve sonra herkesin bildiği şeyler yaşanmaya başlandı. Evden kovmalar, iftiralar, tehditler… Şimdi annemin evindeyim. 3 çocuğuma iyi annelik yapmaktan başka hiçbir amacım yok. Bebeklik döneminin çok önemli olduğunu biliyorum ve babalarının zaten alıştıkları yokluğunu unutturmaya çalışıyorum.

Tarık Akan Yasemin Erkut neden boşandı
Tarık Akan – Yasemin Üregül

“TEK İSTEDİĞİM YAVRULARIMIN GELECEĞİNİ GARANTİ ALTINA ALMAK”

Ayda dokuz milyonluk nafaka ve yüz milyonluk tazminatı, Tarık Akan’ın hiçbir anlaşmaya yanaşmaması üzerine Yasemin’in avukatı Çetin Yıldırımakın belirlemiş ve mahkemede büyük bir olasılıkla sorun yaratacak tek konu bu… Çünkü çocuklarının velayeti artık zaten anneye ait. Son mahkeme de Tarık Akan’ın büyük oğlu üzerindeki lehteki tedbir kararını da kaldırdığıiçin bu konuda bir problem çıkmasyacağına inanıyor Yasemin ve sözlerini şöyle tamamlıyor:
“Bu olay benim tüm erkeklere cephe almama neden değil. Çünkü biliyorum ki Tarık yalnızca bir kişi. Gelecek ile ilgili umutluyum ama şimdi istediğim tek şey çocuklarımın geleceğini garanti altına almak. Tarık’ın bu paraya itiraz edeceğini biliyorum ama o da çocuklarını düşünmek zorunda.”

Evet Yasemin Üregül bundan sonra çocukları ve kendi için yaşamaya kararlı. Onun senaryosunda Tarık adlı aktör ölmüş. Şimdilik ‘yaşam’ adlı filminde erkek oyuncuya gereksinimi yok. Günün birinde olacaksa bile eskisi kadar toy olmadığı için daha mantıklı davranacak.

Tarık Akan Acun Günay
Tarık Akan’ın vefatının 1. yıl dönümünde, sevgilisi Acun Günay, Akan’ın her zaman gittiği mekanda tek başına yemek yedi.

Tarık Akan ve Yasemin Üregül (Yasemin Erkut) çifti 1986 yılında evlendi. Tarık Akan’ın artan popülaritesi ve girdiği sosyal ortamlar çiftin arasındaki ilişkinin zatıflamasına neden oldu. 1989 yılında boşanan çiftin Barış , Yaşar ve Özlem isminde 3 çocuğu olmuştur. Boşandıktan 1 yıl sonra Acun Günay ile yaşamaya başlayan Tarık Akan, 2016 yılında, vefatına kadar, bu ilişkiyi sürdürmüştür.

Tarık Akan hayatı her zaman merak konusu olmuştur. Usta oyuncunun evliliği ve boşanması ile ilgili yazdıklarımız hakkındaki yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bize iletebilirsiniz. Geçmişin Çocuğu Bugünün Yıldızı Burçin Terzioğlu başlıklı yazımıza da gözatabilirsiniz.

Son güncelleme: Aralık 2, 2020

Comments


Yorum yaz