Wednesday, January 27, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


Uzay Heparı’nın Ölümü ve Demet Akbağ ile ilişkisi – 1994

1994’te Demet Akbağ’ın aracına çarpan ve 11 gün sonra hayatını kaybeden müzisyen Uzay Heparı’nın motosiklet kazasında tüm detaylar…

By magazinout , in 90'lar , at Kasım 19, 2020

Uzay Heparı ölümü ile Türkiye’yi yasa boğan bir isimdi. Öyle ki o elim kazadan yıllar geçmiş olmasına rağmen birçoğumuzda hâlâ acısı taze. Uzay Heparı’nın ölümüyle ilgili günümüzde pek bir bilgi bulunmuyor. Özellikle Heparı’nın ölümü ile Demet Akbağ’ın ne ilgisi olduğunu çoğu kişi bilmiyor.

uzay hepari motosiklet kazasi 1994

Bugünkü yazımızda Uzay Heparı’nın ölümü ve Demet Akbağ ile bu kazanın ilişkisini ele alacağız.

UZAY HEPARI’NIN TÜRK MÜZİĞİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

“Yıl 1989… İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nda Aristofants’ın ‘Kuşlar’ müzikali oynanıyor. Londra Devlet Tiyatrosu Bestecisi ‘Terry Davies’ müziğini bir tek kişinin piyanosuna emanet ediyor, 19 yaşındaki Uzay Heparı’ya.

İnanılır gibi değil fakat 19 yaşındaki Uzay’a tüm oyuncular, yaklaşık 40 kişi gözümüzü kırpmadan sanat hayatımızın idaresini bırakıyoruz, tek bir hatası hepimizin sonu demek. Yıllarca oynuyoruz… Göz göze, kalp kalbe…

Onunu hata yapması şöyle dursun, bizimkileri düzeltiyor, o dayanılmaz coşkulu ve sevecen gülümsemesiyle. Mükemmel bir müzik adamı… Sevgi dolu bir yürek ve daha yapmak istediği ve yapamadığı bir sürü proje… Kısaca işte size Uzay…”

Bu sözler ünlü sanatçı Hümeyra’ya ait…

Bir genç düşünün ki henüz 25 yaşında çok sayıda kaliteli esere imza atmış olsun. İşte Uzay Heparı böyle bir isimdi. Sezen Aksu, Sertap Erener, Levent Yüksel, Erol Evgin, Akrep Nalan, Aşkın Nur Yengi onun çalıştığı isimlerden sadece birkaçıydı…

UZAY HEPARI’NIN EVLİLİĞİ

1969 doğumlu Uzay Heparı, 31 Mayıs 1994’te, geçirdiği feci bir kazadan 11 gün sonra, hastanede sonrasında yaşamını yitirmişti. Ölümünden 1 yıl önce modacı Zeynep Tunuslu ile evlenmişti. Ölümünden 1 gün önce de Zeynep Tunuslu anne olacağını söylemişti.

Uzay Heparı Zeynep Tunuslu evlilik

SON ESERİ DEMET SAĞIROĞLU’NUN ‘KINALI BEBEK’İ OLDU

1994 yılında 25 yaşında hayatını kaybeden müzisyen Uzay Heparı’nın üzerinde çalıştığı son albüm Demet Sağıroğlu’nun ‘Kınalı Bebek’i oldu. Albümle ilgili son düzenlemeleri yapan ikili, geç saatlere kadar neşe içerisinde çalışırken o günün gecesinde Uzay’ın yaşama veda edeceğini bilemezlerdi.

Uzay Heparı Nostalji Haber

Uzay’ın üzerine son çalıştığı ve adını verdiği şarkı ise Kınalı Bebek’ti. Demet Sağıroğlu albüm çıktıktan sonra yaptığı röportajda “Sevgili Uzay yarattıklarıyla sonsuza kadar bizimle olacak. Benim ilk kasetimde onun son eserleri… Ne garip bir kadar değil mi?” ifadelerini kullanmıştı.

Sağıroğlu, Uzay Heparı’ya adadığı kasetini iç yüzüne ise genç müzisyenle ilgili duygusal sözler yazmıştı.

Uzay Heparı'nın öldüğü kaza

UZAY HEPARI NASIL ÖLDÜ? MOTOSİKLET KAZASI VE DEMET AKBAĞ İLE İLİŞKİSİ

Uzay Heparı’nın geçirdiği motosiklet kazası günümüzde de tartışma konusu olarak duruyor denilebilir. Uzay ne oldu da o motosikleti kasksız kullandı? Demet Akbağ’ın Uzay ile ilişkisi neydi? Kaza nasıl oldu? İşte detaylar…

Genç müzisyen Uzay Heparı, Yamaha marka motosikletiyle Etiler’de Koç Köprüsü çıkışında tiyatro sanatçısı Demet Akbağ’ın arızalanan otomobiline arkadan çarptı. 20 metre kadar fırlayıp yere çakıldığı iddia edilen Uzay’ın boynunun kırıldığı söylenmişti.

Heparı, kazadan önceki akşam saat 21.00’e kadar Demet Sağıroğlu’nun ‘Kınalı Bebek’ albümü için stüdyoda çalıştı. Ortaköy’e gitmek için stüdyodan ayrılan Uzay, saat 00.30’da Yamaha motosikletiyle Ulus’tan Levent’e giderken, Koç Köprüsü üzerinde kör noktada duran Demet Akbağ’a ait Spring marka otomobile arkadan çarptı.

Kaskı olmayan Uzay Heparı, çarpışmanın etkisiyle 20 metre uzağa fırladı. Demet Akbağ’ın Şişli Etfal Hastanesi’ne götürdüğü Uzay Heparı’nın boynunda iki kırık, baş ve kalçasında travma olduğu belirlendi. Karaciğeri de parçalanan genç sanatçı, iç kanama nedeniyle hemen ameliyat edildi.

Küfe Bar’daki programına giderken frenlerinde arıza meydana geldiğini anlatan Demet Akbağ ise uzun süre olayın etkisinden kurtulamadı.

Sezen Aksu Uzay Heparı sevgili miydi?
Sezen Aksu, Ulus’taki evinin alt katını stüdyo haline getirmişti… Sezen Aksu’ya burada yetiştirdiği genç sanatçılar Aşkın Nur Yengi, Sertap Erener, Levent Yüksel ve aranjörü Uzay Heparı eşlik ediyordu. (1993)

SEZEN AKSU’NUN UZAY HEPARI HAKKINDAKİ SÖZLERİ

Uzay Heparı ile Sezen Aksu arasında aşk iddiaları bir dönem çok konuşulmuştu. Bu dedikoduların çıktığı dönemde Sezen Aksu 38, Uzay Heparı ise 23 yaşındaydı. Yine o dönem, Sezen Aksu bu aşk iddialarıyla ilgili açıklama yapmış olsa da günümüzde bu açıklama pek hatırlanmıyor.

Sezen Aksu, 5 Eylül 1992’de Uzay Heparı ile ilgili aşk iddialarına şu yanıtı vermişti:

“Hiçbir şey deklare etmediğim halde son aylarda giderek yoğunlaşan bu ‘genç sevgili’ hikâyesinin bitmesini sabırla bekliyorum. Uzay, benim sıkıntılı dönemimde ilgisi, sevgisi ve dostluğu ile yanımda olmuş sevgili bir insandır o kadar. Dolayısıyla onunla ne beraberlik ne de ayrılık söz konusu olamaz. Ancak sanırım suskun kalmam, onayladığım izlenimi yarattı. Bu nedenle cevap verme sorumluluğunu duydum.”

Hürriyet-1992

Son güncelleme: Aralık 2, 2020

Comments


Yorum yaz