Wednesday, January 27, 2021
Gazete arşivleri, unutulan nostaljik haberler ve magazin bombaları…


Yeşilçam’ın Fazla Bilinmeyen Oyuncularından Ahmet Tarık Tekçe’nin Unutamadığı Set Anısı

Bir nostaljik haber ile daha karşınızdayız… 50’li ve 60’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde oynayan Ahmet Tarık Tekçe ne yazık…

By magazinout , in Nostalji , at Aralık 9, 2020

Bir nostaljik haber ile daha karşınızdayız… 50’li ve 60’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde oynayan Ahmet Tarık Tekçe ne yazık ki pek tanınmıyor, pek bilinmiyor. Henüz 44 yaşında hayatını kaybeden Ahmet Tarık Tekçe ile ilgili çok ilginç bir set anısını sizlere sunuyoruz.

AHMET TARIK TEKÇE’NİN HAYATI

Magazin Out olarak Türk Sineması ve Yeşilçam’ın unutulan haberini sizlere sunmaya devam ediyor. Bugünkü konumuz ise Ahmet Tarık Tekçe.

1920 yılında İstanbul’da doğan ve 1964 yılında hayatını kaybeden Ahmet Tarık Tekçe, kariyeri boyunca 300’den fazla sinema filminde rol aldı. 1953 yılında bir parti başkanıyla yazdığı yazı nedeniyle 1 yıl hapis yatmak zorunda kalan Tekçe, henüz 44 yaşındayken Karabük’te bir trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirmişti.

AHMET TARIK TEKÇE’NİN UNUTAMADIĞI ANISI

Eski haberler ve nostaljik içeriklere kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Ahmet Tarık Tekçe ile ilgili yıllar önce yapılan bir haberi sizlere sunuyoruz.

Nostaljik haberimizde şu ifadelere yer verilmiş:

“Yalova’da çevirdiğimiz bir film sahnesi için ben başroldeki jönle esaslı bir kavga yapıp neticede her zaman olduğu gibi dayağı yiyip oturacaktım.

Rejisör sabahtan beri sahneyi bize tekrar ettirdi. İkide bir de bağırıyor, ‘Haydi yeniden prova’ deyip bizi adamakıllı role hazırlıyordu. Bir aksilik olmasın diye de ‘Aman çocuklar çok dikkatli olun, bu kavga hakiki olmasa bile onun gibi bir şey olacak. Hatta birbirinize hafiften yumruklar da atabilirsiniz.” Dedi.

ÇADIRA GİRECEK HALİM KALMAMIŞTI

Benim rolüm aslında çok zordu. Öyle ya zaten dayak yemek aslında zor bir şey, bir de rolü büsbütün zor…

Derken efendim rejisörün “Motor…” diye bağırdığını duyduk ve biz birbirimize girdik.

Ortalık toz duman olmuştu. Ben rolümde muvaffak olabilmek için, jönün attığı yumruklar ıska bile geçse onlara çenemi uzatıyordum. Birkaç yerim kanamış, diz kapağımdan adamakıllı yaralanmıştım.

‘Stop’ sesi ile durduk. Benim çadıra girecek halim kalmamıştı. Kollarıma girip götürdüler, pansumanlarım yapıldığı esnada dışarıda bir kıyamettir kopmaya başladı. Biraz sonra çadıra asistan girmiş, beni rejisörün beklediğini söylemişti. Karşısına gittiğim zaman ağlamaklı bir sesle, “Ahmet evlâdım’ dedi… “Bu sahne tekrar edilecek, operatör makineye film koymayı unutmuş ve boşa çekmiş…”

Ahmet Tarık Tekçe’yi sizlere tanıtmaya çalıştık. Münir Özkul Alkolik Miydi? başlıklı haberimiz de ilginizi çekebilir…

Son güncelleme: Aralık 9, 2020

Comments


Yorum yaz